A diabeteses neuropathia ellen Ön azonban tehet olyan változtatásokkal, amelyeket érdemes beépíteni akár mindennapjaiba, ezzel elkerülheti a kellemetlenségekkel járó szövődményeket.
Podiáterként nemcsak a lábát ápolom, hanem személyre szabott tanácsokkal is ellátom, annak érdekében, hogy minél hatékonyabban fel tudja venni a harcot a diabeteses neuropathia ellen! Kezdésként íme, néhány tanács, amin már holnap elkezdhet dolgozni:
- Táplálkozzon az anyagcsere helyzetének megfelelően, hogy a vércukorszint értékei az Ön állapotának megfelelő határértékek között mozogjanak.
- Ellenőrizze vércukorszint értékeit! Vizsgálja meg, jegyezze fel éhgyomri és evés előtti, utáni vércukorérték-párokat is!
- Ismerje meg szervezete működését! Vezessen naplót táplálkozásáról, így megbizonyosodhat arról, hogy mely elfogyasztott táplálék milyen hatással van vércukorérték változásaira!
- Nincs egyedül! A táplálkozási, életvezetési tanácsokért kérheti szakember segítségét.
- Napi rendszerességgel vizsgálja át lábát! A neuropathia miatt nem érzi, ha feltörte a cipő vagy a cipőbe begyűrődött zokni.
- Viseljen fehér vagy világos színű zoknit, harisnyát, mert levétele után láthatja, hogy van-e rajta váladék-, vérfolt.
- Kényelmes lábbeliket hordjon, ami nem szorít, lábujjai kényelmesen elférnek benne. Az elhasznált, kitaposott, lyukas lábbeliket cserélje le! Hasznos viselet a gördülő talpú cipő, ami járás közben segíti a láb átgördülő mozgását.
- Mielőtt felhúzza lábára a cipőjét, nyúljon bele, tapintsa ki, hogy a cipő belseje rendben van-e és belehullott-e valami. Ha a cipő belsejében elcsúszott vagy felgyűrődött a betét igazítsa meg, távolítsa el a benne lévő apróságot!
- Új cipő vásárlásakor ügyeljen rá, hogy délután próbálja meg, mert a lábméret napközbeni ingadozást is mutathat pl. lábdagadás miatt.
- Az új cipő viselését fokozatosan tegye! Az első napon fél-egy óra használat után vizsgálja meg lábát, van-e rajta horzsolás, piros felület. Csak akkor hordja huzamosabb ideig, ha ilyet nem tapasztal.
- Amennyiben tehermentesítő cipőt javasol a szakember, ugyanezen eljárást alkalmazza! Vigye vissza a cipészmesterhez a cipőt, hogy a lábához igazítsák!
- Napi rendszerességgel mosson lábat, lábmosás után alaposan törölgesse szárazra, különös gondossággal a lábujjak közét.
- Lábáztatás helyett frissítő zuhanyt használjon! Ellenőrizze a víz hőmérsékletét kézzel, amennyiben keze érintetlen a neuropáthiától vagy hőmérővel, nehogy leforrázza bőrét!
- A lábápolást, körömvágást, bőrkeményedések eltávolítását a sérülésveszély elkerülése miatt bízza szakemberre!
- Száraz bőrét naponta ápolja! Használjon urea tartalmú lábápoló krémeket, ha szükséges naponta többször is!
- Ne járjon mezítláb! Használjon tengerjáró papucsot, ha szabad vizekben úszik!
- Óvja lábát a közvetlen napsugárzástól!
- Sétáljon a természetben minden nap!
- Bármilyen jelentéktelennek tűnő köröm-, bőrelváltozás, vízhólyag, tyúkszem, bőrfelmaródás, forrázás, napégés esetén ne hezitáljon keressen fel szakembert!