Mi a tyúkszem?
A bőrkeményedés a bőr szarurétegének kóros megvastagodása. Kialakulhat fizikai terhelés, hajlamosító tényezők, kémiai, biológiai ingerek hatására is. A bőr védekezik a külső hatások ellen, ezért szaruréteget „termel”. A bőrkeményedés kialakulthat lapszerint a talpon, sarkon, egy szóval a súrlódó felületeken. A tyúkszem a bőrkeményedések egyik fajtája.
Hogyan néz ki a tyúkszem?
A tyúkszem fájdalmas, kerek, kúp alakú bőrkeményedés, mely csúcsával a mélybe terjed. Leggyakrabban a lábujjakon, a lábujjak között, a kalapácsujjak legmagasabb területén vagy a talpon jelenik meg.
Ha Önnél is tyúkszem jelent meg bármely felsorolt területen, kérjen időpontot rendelőmbe, hogy szakszerű tyúkszem kezelést alkalmazhassak!
Hogyan alakul ki a tyúkszem?
A tyúkszem kezelése általában attól is függ, hogy milyen kiváltó ok miatt alakult ki. A tyúkszem megjelenése esetén 3 féle tényezőt határozunk meg:
Fizikai terhelés hatására:
- A súrlódási erő lépéskor a nyíróerők hatására jön létre miközben hő keletkezik. Minél durvább a felszín, annál nagyobb súrlódási erő képződik. A bőr védekezik, kipirul, fokozódik a felhámsejtek osztódása, több hámsejt hal el, mint amennyi lehámlik. A bőrkeményedés, annak érdekében alakul ki, hogy az alatta lévő lágy szöveteket védelmezze a keletkező hővel szemben. Előfordulhat, hogy nem megfelelő ez a védekezés, ami miatt gyulladásos folyamat alakulhat ki, folyadék áramlik ki az erekből, vízhólyag képződik. Először mindig hólyag képződik, ezt követően vastagszik meg a bőr.
- Az súrlódó felszínek lehetnek: a láb a cipőben vagy két surlódó lábujj járás közben. A sarok terhelés közben a cipőben nem mozdul el, ezzel szemben a láb elülső része mozgás közben előre csúszik. Ezeken a területeken a talpon és ujjakon súrlódási erők hatnak, hő keletkezik. Két felszín súrlódásakor akár 1000°C fokra is felmelegedhetnek az érintkező felületek. A súrlódás következtében a bőrfelületek elsimulnak, polírozottá válnak. A súrlódás hatására először mindig egy hólyag keletkezik, majd ezt követően vastagszik meg a bőr.
Hajlamosító tényezők miatt:
- a kóros nyomáspontokon
- ízületi merevség, csontkiemelkedések miatt
- kalapácsujj legmagasabb pontján
- a láb mozgás beszűkülése miatt
- amputáció következtében kialakult felszíneken
- a lábon végzett műtéti hegek területein
- neuropathia miatti száraz bőr hajlamosabb bőrkeményedést termelni
Biológiai, kémiai hatások miatt
- genetikai betegségek miatti elszarusodási zavarok
- vírusos szemölcs jelenléte miatt
- erős savak
- UV sugárzás miatt
Milyen típusú tyúkszemekkel (clavus) találkozhatunk?
1. Klasszikus kemény tyúkszem
- Az ujjakon, az ízületi felszíneken, a köröm alatt vagy körömredőben az ujjvégeken, a talpi területen az ízületeket fedő talpi bőrfelszínen
- Oldalnyomásra fájdalmas, kerek vagy ovális képződmény áttetsző kúp alakú maggal
2. Vaszkuláris tyúkszem
- Bárhol kialakulhat a lábon, ahol erős súrlódásnak kitett területek vannak
- Extrém nyomás hatására a finom kicsiny erek szintjébe nyomódik be
- Oldalnyomásra fájdalmas, gyakran gyulladt, a fájdalom az eltávolítást követően is fennáll
3. Neurovaszkuláris tyúkszem
- Az ujjak – ujjvégek területén extrém nyomás hatására kialakuló egyenetlen elszarusodás
- Mindig fájdalmas
4. Papillaris tyúkszem
- Az ujjak feszítő felszínén
- Élesen határolt, felpuhult szegéllyel övezett, mely a mély rétegekbe puha beszűrődéssel terjed
- Oldalirányú nyomásra fájdalmas, a fájdalom az eltávolítást követően is fennáll
5. Rostos tyúkszem
- Más deformitás miatt áthelyeződő nyomásnak kitett területen nagy felületű bőrkeményedéssel, ami régóta fennálló tyúkszem vagy tyúkszemek miatt alakul ki, pl.: a bütyök talpi területén, az öregujj és a kisujji ízületek mentén, a talpközépen az lábközépcsontok ízesülései felett
- Oldalnyomásra erősen fájdalmas
6. Lágy tyúkszem
- A lábujjak összefekvő részein, az ujjak összetorlódása következtében akár mindkét oldalon megjelenhet a lábujjak egymáshoz dörzsölődése, a nedves közeg miatt
- Fájdalmas
7. Szemcsés tyúkszem
- A bőrkeményedésekre egyébként nem hajlamos területeken is megjelenhet
- Elszarusodási zavar
- Feszítő, kellemetlen, fájdalmatlan érzés
Hogyan kezeljük a tyúkszemeket?
A tyúkszem kezelésére otthoni eszközöket nem érdemes alkalmazni, hiszen a probléma gyökerét csak szakember tudja megszüntetni. Mivel a tyúkszem okozta fájdalom miatt kényszertartás, mozgáskorlátozottság alakul ki, ez akár további panaszokat okozhat. A tünetek megszűntetése miatt szükséges a tyúkszem kezelése lehetőség szerint sérülésmentes eltávolítással. Sebgyógyulási zavarok, diabeteses láb esetén a gyulladt tyúkszemek eltávolítását pedig mindenképp bízza szakemberre!
A tyúkszem kezelése szakszerűen
A tyúkszemek kezelése speciális tyúkszem kiemelő gépi eszközzel történik rendelőmben, mely az esetek jelentős részében fájdalom- és vérzésmentesen zajlik. A tyúkszem eltávolítását követően, amennyiben szükséges, podiátriai szakellátásban részesítem páciensemet. A tyúkszem és az érintett terület állapotától függően sebészeti kezelés szóba jöhet.
Tyúkszem kezelés otthoni eszközökkel
A tyúkszemek kezelése házi, otthoni praktikákkal, nem megfelelő szerekkel, eszközökkel veszélyeket rejt! A tyúkszemtapaszok, maró szerek alkalmazása veszélyeztetett láb esetén kifejezetten tilos. A láb áztatása ugyancsak ellenjavallt, mivel a diabeteses láb bőrének védelmi funkciója sérült, a lábáztatás a kórokozók számára behatolási kapukat nyithat meg, további gyulladásos folyamatok indulhatnak el. Gyulladt, súlyos állapotok következtében az érintett területeken mélybe hatoló fekélyek is kialakulhatnak.
Amennyiben Önnél is tyúkszem alakult ki a talpán vagy lába bármely területén, jöjjön el rendelőmbe, hogy a tyúkszem kezelése megfelelőképp történjen: Kérjen időpontot most!
Hogyan előzzük meg a tyúkszemek kialakulását?
- Érdemes átgondolni, hogy mely cipők viselése közben alakulnak ki a tyúkszemek. Ezeket a lábbeliket ne viselje tovább!
- A zoknit, harisnyát, mindig igazítsa gyűrődésmentesen a lábára, ezzel megelőzheti a bőr védekezésre, hám megvastagodásra kényszerítését.
- A cipő felhúzása előtt nyúljon abba bele, igazítsa meg az elcsúszott talpbetétet vagy a belepottyant tárgyakat távolítsa el!
- Fokozottan ügyeljen erre, ha neuropatiája van. Minden nap vizsgálja át a lábát vagy kérjen meg valakit, hogy segítsen ebben. A láb érzékelés különböző mértékű elveszítése miatt fontos a talpi területek és a lábujjak, lábujj közök megtekintése, áttapintása is!
- A terület tehermentesítése, az ujjak egyéni tehermentesítő ortézissel való elválasztása, a talpi területek tehermentesítése egyéni talpbetéttel csökkentheti vagy megszűntetheti a tyúkszemek újra képződésének valószínűségét. Rendelőmben egyéni tehermentesítő ortéziseket készítek, szaktanácsadással rendelkezésre állok.
Önnek is segítek a tyúkszem kezelésében, vagy lábproblémái megelőzésében: